През 2012 г. Лумос бе поканена от Министъра на здравеопазването да подкрепи Плана за деинституционализация на ДМСГД Плевен - инициатива, която стартира след посещението на министъра в Дома и направените медийни разкрития за състоянието на децата там. Лумос се ангажира с въвеждането на метода на Интензивно общуване и промяна в храненето на децата, като за целта нае консултант, който да работи на място. Благодарение на неговата работа бяха постигнати значителни резултати, както по отношение на развитието на децата, така и в нагласите на персонала към грижата за тях.

През 2013 г. бяха проведени над 550 групови и над 130 индивидуални сесии с 22 деца, като консултантът на Лумос съсредоточи работата си в група от 10 деца с най-тежки увреждания. Точно при тези деца бяха наблюдавани най-значителните положителни промени в теглото и ръста, в подобряване на общуването с възрастни и в активността в опознаване на средата.

Благодарение на практиката на интензивно общуване ежедневието на децата бе значително разнообразено, бе намерен индивидуален темп на учене при всяко дете и бе създаена емоционална връзка със значими хора.

За улесняване на ежедневното функциониране на децата беше закупено специализирано оборудване и бе подкрепено създаването на пространство за занимания на децата, за срещи и работа с техните семейства. Ръководството на институцията обособи и нови пространства за хранене на децата и стимулира даването на пример от възрастните като метод за успешно усвояване на умения.

В края на периода на интервенция се наблюдава екипна работа на различни специалисти, ангажирани с интензивно общуване и хранене, в обсъжданията на динамиката на развитие на децата.

Мотивирани от прогреса на групата деца с тежки увреждания, възрастните в ДМСГД Плевен направиха така, че децата да се превърнат от обекти на грижа в активни деца, които могат да изразяват себе си по-добре и да имат избора да опознават света и другите със своя темп на развитие.