Оценка на децата

Изключително важна стъпка от процеса на деинституционализация е изготвянето на индивидуална и задълбочена оценка на всяко дете. Давайки си сметка, че това изследване ще послужи за планирането на целия по-нататъшен процес, Лумос подготви и предложи на ДАЗД методология за оценка на децата с увреждания, настанени в институции, както и практически формуляр за оценка. В първата оценка на децата по проект „Детство за всички“, участваха и 17 консултанти на Лумос. Те бяха оценители в 305 случая и консултираха допълнително оценките на над 400 деца/младежи.

Лумос предостави методическа и техническа помощ на ДАЗД и при втората детайлна оценка на децата с увреждания през 2012 г. за определяне на подходящите услуги за всяко едно дете, след като бъде изведено от специализирана институция. Организацията ни предложи методология и формуляр за оценката, алгоритъм за вземане на решение за насочване на детето към подходящата услуга и насоки за подготовка и преместване на децата от специализираните институции в алтернативни услуги. Заедно с това, Лумос подсигури допълнително 34 консултанти, които фасилитираха провеждането на Конференции по случай за всяко едно от децата, място на което да се обсъди бъдещото настаняване на детето въз основа на неговите особености, приятелски взаимоотношения с други деца и отношенията и контактите с неговите родители.

Един от основните принципи на работа на Лумос е включването на родителите на децата и самите деца в процеса на деинституционализация. Въпреки усилията на Лумос, само в 148 конференции по случай взеха участие родителите на децата или 9%. Един сравнително малък процент, който отново показва, че начинът на работа с родителите на деца, които попадат в системата за грижа и закрила, трябва да се промени в посока въвличането на родителите в различните процедури, касаещи живота на техните деца.

По отношение на детското участие, една тема, по която Лумос работи целенасочено години наред, картината не е по-различна – само 299 деца или 19% участваха в конференциите и имаха възможност да споделят своето мнение и виждане за бъдещото си преместване. Все още е господстващо остарялото разбиране, че когато става въпрос за дете, професионалистите са най-знаещи и компетентни, а самото дете и особено неговите родители не само, че не се възприемат като важни, но често пъти се приемат като хора, пречещи на професионалистите да си вършат работата.

В края на 2015 година Държавната агенция за закрила на детето, фондация Лумос, Агенцията за социално подпомагане и Националното сдружение на общините в България сключиха споразумение за извършване на оценка на състоянието на над 1200 деца и младежи с увреждания, които са изведени от специализираните институции в новите Центрове за настаняване от семеен тип, създадени по проект „Детство за всички“.

Целта на оценката е да сравни развитието на всяко от децата с предишната оценка, изготвена, когато децата са живеели в институциите и да направи изводи по отношение на качеството им на живот в новите услуги. Нашето желание е успехът на изпълняваните проекти и цялостния процес на деинституционализация да бъде оценяван не само по отношение на заложените индикатори, но и по отношение на ефекта, който той има за децата.

Резултатите от оценката бяха описани в доклад, който можете да намерите тук.

Изследване на желанията на семействата за поддържане на контакт

Изключително голям процент от децата, настанени в институции в България и по света не са сираци, а имат родители. Тези деца са оставени в институции, поради невъзможност на родителите им да се грижат за тях – поради бедност, увреждане на детето и незнание на родителите как да се грижат адекватно за него или просто заради наличието на такава възможнст.

Една от най-мащабните дейности на Лумос беше подкрепата за изследването на желанията на родителите да поддържат вразка с децата си, настанени в домове за деца с увреждания.

Лумос подкрепи провеждането на изследване чрез предоставяне на методология и наемане на експерти, които да участват в изследователските екипи. Изследването започна през октомври 2011 г. и продължи до февруари 2012 г. За този период са посетени и изследвани над 1300 семейства (родители и роднини). Това изследване бе първото по рода си и благодарение на него за първи път бе осъществен контакт с всички родители на деца, настанени в ДДУИ или ДМСГД. Целта му беше изследва родителските желания и възможности за поддържане на контакт и предоставяне на грижа за детето, както и възможностите за задълбочаване на отношенията родител-дете и евентуална реинтеграция.

По данни на ДАЗД от направеното изследване над 50% от родителите/семействата на децата заявяват желание за поддържане на контакт и биха желали детето да бъде преместено в услуга в близост до населеното място, в което живее семейството. 33% не желаят да поддържат контакт с детето, а 14 % се колебаят и не могат да дадат категоричен отговор.

Тези резултати отрекоха един от митовете на институционализацията – че родителите не искат децата си и не се интересуват от тях и станаха един от най-силните аргументи, че трябва да стартира систематична работа с родителите.

Като резултат Лумос организира на 15 ноември 2012 г. в София национална конференция „Ролята на семейството в процеса на деинституционализация“. Конференцията се проведе след обработката и анализа на резултатите от излесването на желанията на родителите да поддържат вразка с децата си, настанени в домове за деца с увреждания. Въпреки че основната цел на проучването и срещите със семействата беше да се анализират възможностите и желанията за поддържане на връзка с децата, настанени в ДДУИ и ДМСГД, което е важно в светлината на процеса на извеждане на децата от специализирани институции, по време на срещите и интервютата родителите и семействата споделиха с нас своите житейски истории. В конференцията взеха участие 96 делегати, между които зам.-министъри, експерти от ДАЗД и АСП, заместник-кметовете, много неправителствени организации и родители на деца с увреждания. По желание на участниците беше създадена група за доразвиване на предложенията, която в последствие стана част от Коалиция „Детство 2025“.

Подготовка за преместване на децата

Преместването дори и на по-добро място може да бъде много травмиращо, особено за деца с тежки увреждания, някои от които никога не са напускали институциите. Ето защо Лумос постави акцент върху правилната подготовка на децата - беше изготвен обучителен пакет по подготовка за извеждане на децата с всички необходими писмени и практически материали и се пое ангажимент за обучение на екипите на новите и старите услуги в цялата страна.

До момента екипът на Лумос е обучил 900 различни специалисти, ангажирани с предоставяне на новите услуги в: Карнобат, Червен бряг, Търговище, Ловеч, Габрово, Ямбол, Монтана, Перник, Нови пазар, Казанлък, Крушари, Елхово, Поморие, Пловдив, Казанлък, Долни чифлик, Провадия, Добрич, Плевен, София.

В подкрепа на процеса по преместване Лумос изработи книжка, която ще помогне на детето при преместването му от институция в ЦНСТ, приемна грижа или осиновяване. Книжката е направена в лесен за четене вариант с картинки и е подходяща за деца с интелектуални затруднения или малки деца. Искаме да подчертаем, че много деца, които се възприемат като неможещи, с подкрепата и поощрението на персонала могат да участват в попълването на книжката. Всяко дете, независимо от неговото увреждане, има важна информация, която трябва да сподели с новия персонал, ето защо попълването на книжката или от детето, или от възрастен, който го познава, е много важно за успешната подготовка и интеграция на новото място.

Тук можете да видите брошурата.